reklama
kategoria: Miasto
23 styczeń 2024

Oława: miasto o nadodrzańskim uroku

zdjęcie: Oława: miasto o nadodrzańskim uroku / Sławomir Milejski/CC BY-SA 3.0 PL DEED/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en
Sławomir Milejski/CC BY-SA 3.0 PL DEED/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed. en
Niezapomniana podróż do serca Dolnego Śląska czeka na Ciebie w Oławie! Odkryj urok tego miasta położonego nad rzeką Oławą i Odrą, z bogatą historią, fascynującymi zabytkami oraz malowniczym krajobrazem.
REKLAMA

Tego szukamy w Oławie

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Oława, praca Oława, pogoda Oława, Oława24, tu Oława, go kino Oława.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Oławie, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jej historii.

Skorzystaj z informacji o Oławie!
Po raz pierwszy Oława została wspomniana w dokumencie datowanym na 1149 r. jako prezent od Piotra Włostowica dla opactwa św. Wincentego na Ołbinie, znajdującym się w okolicach Wrocławia. Około 50 lat później Henryk I Brodaty stał się właścicielem tej miejscowości, inaugurując tym samym około pięćsetletnie panowanie Piastów śląskich nad nią. W przełomie XII i XIII wieku Oławie nadano prawa miejskie, prawdopodobnie oparte na prawie średzkim. Istniejące dokumenty wskazują na rok 1234 jako datę nadania praw miejskich, z uwagi na pojawienie się w nich nazwy wójta, chociaż najstarsza znana pieczęć miejska pochodzi sprzed 100 lat.

Oława będąca dziedzictwem Piastów wrocławskich, a później brzeskich lub brzesko-legnickich, była częścią Korony Czeskiej w latach 1329–1526, razem z całym prawie Śląskiem. Jednak tylko przez krótki okres, w latach 1358–1398, miasto było niezależne od władzy czeskiej, pozostając pod rządami książąt piastowskich Wacława I i Ludwika I. W 1526 roku cały Śląsk przeszedł pod panowanie Habsburgów austriackich; Oławą już wówczas zarządzał protestancki książę Fryderyk II, zięć króla Zygmunta Starego. W latach 1691–1734 rządy w Oławie sprawował królewicz Jakub Sobieski, najstarszy syn króla polskiego Jana III Sobieskiego, który zdobył te ziemie w wyniku małżeństwa z Jadwigą Elżbietą von Neuburg. W 1741 r. w wyniku rywalizacji pomiędzy Austrią a Prusami o Śląsk miasto przeszło pod panowanie pruskie.

W pierwszej połowie XIX wieku z jednej strony następował proces tworzenia nowych lub modernizacji istniejących obiektów miejskich i przemysłowych, natomiast z drugiej strony – wiele zabytkowych budowli było wyburzanych. W 1842 r. uruchomiono linię kolejową z Wrocławia do Oławy, co znacząco przyczyniło się do rozwoju przemysłu oławskiego. Druga połowa XIX wieku to okres gwałtownego rozwoju gospodarczego, który przekształcił Oławę w silny ośrodek przemysłowy. Ważnym wydarzeniem było także zbudowanie nowoczesnego, stalowego mostu przez rzekę Odrę w 1898 r. W tym okresie rozpoczęto również prace nad rozbudową sieci kanalizacyjnej w mieście.

W czasie I wojny światowej miasto uniknęło zniszczeń, chociaż na frontach zginęło 2,7 tysiąca mieszkańców powiatu. W II wojnie światowej sytuacja była inna – ostatnie miesiące walk przyniosły poważne zniszczenia. Wiele obiektów komunikacyjnych, mieszkalnych i zabytkowych zostało zniszczonych, a oławski przemysł doznał zniszczeń na poziomie prawie 60%.

Po zakończeniu II wojny światowej, w 1945 r. Oława stała się częścią Polski, a dotychczasowych mieszkańców wysiedlono do Niemiec. Do 1992 r. było to miejsce stacjonowania silnego garnizonu Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej, obsługującego pobliskie lotnisko wojskowe. Od 1999 r. miasto jest siedzibą powiatu w województwie dolnośląskim.
Więcej z Chełmna
Prognoza pogody
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Oława
3.7°C
wschód słońca: 07:10
zachód słońca: 16:01
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Oławie

kiedy
2024-12-01 15:30
miejsce
Centrum Sztuki w Oławie Filia nr...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-01 18:30
miejsce
Centrum Sztuki w Oławie Filia nr...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-10 19:00
miejsce
Tawerna Kapitańska, Oława, Ścinawa...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-29 17:30
miejsce
Centrum Sztuki w Oławie Filia nr...
wstęp biletowany